‘Signature’ kokunuzu oluşturun, ev yapımı PARFÜM deneyimlerim

‘Gece gece icat çıkarma’, ‘tek başına güzel kokular birleşince pek hoş olmuyor’ sesleri dolanıyor şu an evde…Bu akşam önce krem deodorant yaptım (tarif için link), sonra hızımı alamayıp, kendi ‘signature’ kokumu yaratmak için karışımlar denedim. ‘Deli kız’ olmak bunu gerektirir 🙂 Bu ilk deneyişim değil neyse ki, yabancı kaynaklarda geziniyorum bir süredir, o yüzden buraya yazabiliyorum 🙂 O kadar kolay olmadığını da şimdiden belirteyim.

Ev yapımı parfümün temelde 2 şeye ihtiyacı var alkol / taşıyıcı yağ + esansiyel yağlar. Doğal olanı aslında içinde alkolün olmadığı sadece yağlar ile yapılanı deniyor. Benim ilk demem o olmuştu ama pek başarılı olmadı. Koku yaymıyor. Daha çok masaj yağı ya da banyo sonrası sürülecek bir şey olabilir. Ayrıca çok yağlı olduğu için kıyafetlerde leke bırakıyor. Ama yine de demek isterseniz aşağıdaki tarifte, alkol yerine aynı orada taşıyıcı yağlardan (carrier oils); üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, badem yağı gibi yağları kullanabilirsiniz.

Hadi bakalım başlayalım o zaman

  1. Esansiyel yağlarla tanışalım

Parfüm yapımında ilk olarak tanışmamız gerekenler yağlar. Her esansiyel yağ birbiriyle uyumlu değil ve hatta bazı esansiyel yağları hamilelerin kullanmaması gerektiği belirtilmiş (Aşağıdaki tabloda (‘avoid in pregnancy’ yazanlar).

Aşağıda Pinterest’ten bulduğum iki tabloyu koyuyorum: İlk tabloda hangi esansiyel yağlar birbirleriyle uyumlu (‘Blend for’ kolonu), hangisi değil (‘Don’t blend’ kolonu) onu bulabilirsiniz.

yağlar_parfüm

İkinci tabloda ise yağların detaylı özellikleri ve uyarılar var. Bazı esansiyel yağlar cildinizde alerji yapabilir, dikkatli olmak lazım. Aşağıda eklediğim iki tabloyu sadece parfümde değil, masaj yağları, aromaterapi için de kullanabilirsiniz. Onunla ilgili de yine İngilizce bir kaynaktan tabloyu aşağıda bulabilirsiniz.

yağlar

2. Üst-Orta ve Alt notalar

Parfüm yapımında ikinci bilmemiz gereken konu ise kullanılacak yağların sırası. Bunun için Üst – Orta ve Alt notalar ile tanışmamız gerekiyor.

  • Üst notalar: İlk burnunuza gelen koku. İlk anda duyulsa da sonradan dağılır. Bunlar: limon, portakal çiçeği, bergamot,nane vb.
  • Orta nota: Üst notadaki koku dağıldığında duydunuz koku. Kokunun kalbi olarak geçen nota. Bunlara örnek; gül, lavanta, yasemin, biberiye, çay ağacı yağı, tarçın, papatya, fesleğen, mercan köşk vb.
  • Alt nota: Parfümün temel kokusudur. Bunlara örnek; sedir, sandal ağacı, vanilya, Ylang Ylang, zencefil

Peki bunların oranı nasıl olmalı? ‘Piramit’ ve ‘Kum saati’ ölçüleri temel iki oran:

‘Piramit’ yapısında; %15 üst nota, %20 Orta nota, %65 alt nota

‘Kum saati’ yapısında; %30 üst nota, %20 Orta nota, %50 alt nota

Kendi ‘signature’ kokonuzu oluşturmak için esasniyel yağlardan farklı karışımlar hazırlayıp, onu koklayıp size en uygun olanını bulmaya çalışın

3. Alkollü veya Alkolsüz?

Parfüm yapımında alkol burada kokuyu dağıtan ve taşıyıcı olma özelliği taşıyor. Yukarıda yazdığım gibi alkolsüz yapmak da bir seçenek ancak ben onu parfüm olarak kullanamadım. Alkol olarak en çok kullanılan şey ise yüksek alkol oranı sebebiyle votka.

4. Biraz da Matematik

Şimdi geldik tüm bu öğrendiklerimizi birleştirmeye. Burada işin içine biraz matematik giriyor.

Bir parfümün konsentrasyonu %15-25 arasında olmalıymış. En kaliteli parfümde bu konsantrasyon %25

1 mililitrelik parfüm içeriği için yaklaşık 17-18 damla koymamız gerekiyor:

30ml’lik bir şişe kullandığımızı düşünürsek 18*30=540 damla

%25 konsantrasyonu dikkate aldığımızda;

540*0,25=135 damla esansiyel yağ damlası olacak

‘Piramit’ yapısını dikkate alırsak;

  • 135*0,15=20 damla üst nota (bunun için örneğin Limon / Yasemin /Bergamot/Çay ağacı yağı kullanabilirsiniz)
  • 135*0,20=27 damla orta nota (bunun için örneğin Lavanta / Gül / Melisa / Biberiye yağı kullanabilirsiniz)
  • 135*0,65=88 damla alt nota (bunun için örneğin Vanilya / Sandanağacı / Ylang Ylang / Tarçın yağı kullanabilirsiniz)

İlk önce orta notada kullanacağınız (heart note) yağ ile başlayın, sonra alt notadaki yağ, en son üst notada kullanacağınız yağı koyun.

5. Son aşamalar: Alkol ve gliserin

İdeal karışımı bulduysanız (ki bu ilk seferde olmayacak, o yüzden küçük denemelerle yapın, mesela 10ml’lik şişelerle başlayın) bu karışımın olduğu şişeyi 2 gün karanlık bir yerde bekletin ki kokular birbirine karışsın.

IMG_4670

2 gün sonra 20-25 çay kaşığı votka, 1 çay kaşığı steril su (eczanelerden alabilirsiniz) ve 1 çay kaşığı gliserin ekleyip (gliserin esansiyel yağların kalıcılığı için), bu karışımı 1- 2 hafta kadar karanlıkta bekletin. Ve nihayet  kullanılmaya hazır 😊 Suyu çok fazla koymamaya özen gösterin eğer akışkan olmadıysa biraz daha alkol ekleyebilirsiniz

Çiçeksi, baharatlı, ferahlatıcı karışımlar neler diye merak ediyorsanız Pinterest’te ‘essential oil blend’ başlıklarını kurcalamanızı tavsiye ederim. Yağlarla ilgili görselleri ben oradan buldum

Aromaterapici değilim, kendi kendime uğraşıp duruyorum ancak kaynaklarımı paylaşmak istedim. Belki sizlerin de yorumu olur, paylaştıkça zenginleşir.

Sevgiyle,

Kaynak:

https://www.coloryourhealth.com/home/2018/2/18/how-to-make-essential-oil-perfume-bloom-fragrance

https://www.coloryourhealth.com/home/8-easy-long-lasting-perfume-recipes-using-essential-oils

https://www.thefader.com/2012/09/06/how-to-make-your-own-perfume/

Alkol kullanmadan, taşıyıcı yağlar ile parfüm yapmak isteyenler için aşağıdaki site faydalı olabilir:

https://www.immortalperfumes.com/sweet-tea-apothecary/2014/12/29/how-to-make-your-own-perfume-oil

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s