Zehirsiz, ev yapımı yumuşatıcı ve sıvı sabun denemeleri…

Yaşasın sadece tüketici değil, “türetici” olmak!

Bir hafta sonu evde kaldım onda da yerimde duramadım… Sabah çamaşırları makineye attıktan sonra elime aldığım yumuşatıcı şişesi, boş boş sallanınca ışık yandı birden beynimde… Hadi, tam zamanı dedim. İlaçsız tarım, doğal beslenme diyorum, o zaman evde de kimyasalların varlığını azaltalım değil mi?

Instagram’dan takip ettiğim @sıfıratık ile Zehirsizev internet sitesinden yazıları okudum. Gördüm ki, doğal kişisel bakım ve temizlik malzemelerinin hazırlanmasında iki süper güç var: Sirke ve karbonat. Sirkeyi temizlikte birden çok yerde kullanabiliyorsunuz, @sıfıratık sitesinde güzel açıklamış ve ayrıca elma sirkesi yapımını da sitesinde anlatmış. Karbonatı ise kişisel bakım ürünlerinde, özellikle diş temizliğinde, ter kokusuna karşı mücadelede  ve cilt temizliğinde kullanabilirsiniz. Linkteki sitede karbonata dair güzel bilgiler var.

Aşağıda zehirsiz yumuşatıcı ve sıvı sabun için uyguladığım tarifleri ve deneyimlerimi aşağıda yazdım. Yumuşatıcıyı hazırlamak sadece yarım saatimi aldı, sıvı el sabunu ise 45 dakikamı aldı. Hadi o zaman buyurun…

Ev yapımı yumuşatıcı

  • 500ml elma sirkesi
  • 125ml içme suyu
  • Karbonat (1 çay bardağından iki parmak az)
  • Lavanta yağı (40-45 damla)

Geniş bir kaba suyu ve karbonatı koyup, iyice karıştırın. Üstüne de elma sirkesini dökün. Geniş ve yüksek olması önemli çünkü sirkeyi üzerine döktüğünüzde bira köpüğü gibi kabarıyor. Taşmaması için peyderpey dökmekte de fayda var. İyice karıştırdıktan sonra üzerine bir de lavanta yağını ekleyin, sonrasında da cam şişeye dökün..Taa taa, işte bu kadar  😊

IMG_6556

Şişeye doldurup bir süre beklettikten sonra hemen çamaşırlarda denedim. 1 çay bardağı kadar döktüm yumuşatıcıyı… Ve evet kokmuyor 😊 İlk çıkışında hafif bir koku vardı ancak o bir-iki dakika içinde dağıldı. Hatta çamaşırlar şimdi kurudu ve sirke kokusu yok, hatta güzel kokuyor. Bir sonraki aşama deterjanı da zehirsiz yapmak  !

Yalnız bu karışımı uzun süre beklettikten sonra kullanılacaksa, öncesinde istenmeyen bir koku var mı diye koklamak gerekiyormuş. Bu tarifi bu linkten almıştım, farklı alternatifler de deneyebilirim sonra.

IMG_6562

Sirkede de kokuyu önlemek için ya elma ya da beyaz sirke kullanmak gerekiyormuş. Ben bu sefer marketten aldığım sirke ile yaptım (biraz hazırsızlık yakalandığım için marketten aldım), ancak bir dahakinde kendi yaptığım sirke ile denemek istiyorum.

Sirkeyi temizlikte birden çok yerde kullanabiliyorsunuz, @sıfıratık sitesinde güzel açıklamış ayrıca elma sirkesi yapımını da sitesinde anlatmış.

Ev yapımı sıvı el/vücut sabunu 

  • 1 kalıp zeytinyağ sabunu  (100gr.) (zeytin hasadına gittiğimde, çiftliğin armağan ettiği doğal sabunlardan kullandım)
  • 2-3 çay kaşığı karbonat
  • 3 bardak içme suyu (kıvama göre ayarlanabilir)
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Lavanta yağı (30-40 damla, isteğe bağlı)

IMG_6563Suyu kaynatıp, altını kapattıktan sonra üzerine rendelenmiş sabunu attım. Sabunun erimesi için karıştırdım, yalnız burası biraz zaman alıyor, hemen erimiyor çünkü. Sabun çözüldükten sonra içine bal, karbonat ve lavanta yağı karıştırmaya devam ettim. Biraz uzun sürebiliyor, kek gibi bir kıvama geliyor, aşağıda kıvamını görmeniz için video koydum. Ardından da pompalı şişelere aldım.

Bu tarif için Zehirsizev sitesinden faydalandım, koyulaştırmak ve temizleyici özelliğini artırmak için karbonatı ben ekledim. IMG_6571

Üretmek, kendine yetebilmek ve dönüştürmek çok güzel…

Sadece tüketici olmayın, türetin.

Hadi, şimdi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s